Drogie Koleżanki i Koledzy,

W zakładce Aktualności znajdziecie Państwo nowe zalecenia dotyczące domowego żywienia do- i pozajelitowego w warunkach domowych w czasach pandemii SARS-CoV-2 i COVID-19. Autorami są specjaliści z wszystkich największych polskich centrów żywieniowych – dziękuję za współpracę.

W tym tygodniu w ramach POLSPEN Talks – w najbliższym tygodniu o żywieniu porozmawiają dr Aleksandra Kapała, Michał Jankowski i Paweł Kabata – zapraszam!

Zapraszam również na swój wykład o płynoterapii – odbędzie się on w cyklu ‘Chirurgia po godzinach’ w czwartek 16 kwietnia o 20.00 (www.chirurgiapogodzinach.pl)

W zakładce Aktualności mogą Państwo znaleźć poradnik postępowania z pacjentem, u którego stwierdzono COVID-19 (covid-19-podrecznik) oraz zalecenie dla oddziałów chirurgicznych – dokument stworzony pod egidą Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Przypominam, że w związku z pandemią SARS-CoV-2 pragnę poinformować, że:

  1. XXII Zjazd POLSPEN nie odbędzie się w formie, do jakiej przyzwyczailiśmy się dotychczas, czyli w Hotelu Warszawianka w Jachrance – zapraszam do uczestnictwa w wirtualnej konferencji pod tym samy tytułem, która odbędzie się w dniach 29-30 maja 2020 – szczegóły zostaną podane w najbliższych tygodniach
  2. Odwołane zostają wszystkie konferencje i szkolenia pod egidą POLSPEN, które miały się odbywać w terminie do 30 czerwca 2020
  3. Zawieszona zostaje certyfikacja szpitali w ramach akcji Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – do odwołania.

Kolejna zła wiadomość: niestety, podczas procesu edycyjnego doszło do kilku znaczących pomyłek w Aneksie do Standardów Żywienie Do- i Pozajelitowego – proszę o niekorzystnie z obecnej wersji Aneksu, ulegnie ona re-edycji w najbliższych tygodniach! Osoby, które posiadają obecną wersje proszę o nadsyłanie maili pod adres biuro@polspen.pl – nową wersje otrzymają Państwo natychmiast po wydaniu!

Proszę Państwa, przestaję pisać o liczbie zarażonych i zgonów – testów w dalszym ciągu jest za mało, a część zgonów nie jest raportowana. Oczekiwanie pozostaje to samo – oby liczby te rosły jak najwolniej.

Pozostańcie Państwo zdrowi!

Stanisław Kłęk