"POSTĘPY ŻYWIENIA KLINICZNEGO"

Ministerstwo Zdrowia wstrzymuje wprowadzenie zespołów żywieniowych w szpitalach ale utrzymuje obowiązek oceny stanu odżywienia!

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło, dzięki staraniom naszego Towarzystwa, od początku roku 2012 obowiązek oceny stanu odżywienia każdego pacjenta szpitalnego za pomocą skali SGA lub NRS 2002 – jest to olbrzymi sukces naszego Towarzystwa, który przyczyni się do zmniejszenia ilości powikłań wynikających z niedożywienia! Przepis ten nie uległ zmianie pomimo pewnych zakusów NFZ, które znowu miały na celu znalezienie iluzorycznych oszczędności.

Z drugiej strony, niestety, mimo nie wielomiesięcznych starań udało się nie udało się niestety wprowadzić obowiązku organizacji w każdym szpitalu Zespołu Żywieniowego już w 2012 roku. Taki obowiązek, który niewątpliwie podniósłby jakości leczenia i zmniejszył ilość powikłań związanych z niedożywieniem był nie w smak dużej liczbie dyrektorów szpitali, a do ich prośby przychylił się centralny oddział NFZ.  Jak zwykle decydenci szukają oszczędności, tam gdzie nie trzeba. Nie damy rady już powalczyć na rok 2012, natomiast dobra wiadomość jest taka, że istnieje duża szansa na wprowadzenie Zespołów Żywieniowych od 2013 roku. Będziemy działać w myśl przysłowia: co się odwlecze, to nie uciecze!

Partnerzy